Realizacija kriptoloških algoritama u sistemima velikih protoka podataka
Sažetak
U radu je analizirana implementacija kriptoloških algoritama tako da se dobiju što je moguće bolje performanse sa aspekta brzine. Na taj način pruža se podrška zaštićene komunikacije između dva učesnika sa što je moguće manjim uticajem na performanse date mrežne infrastrukture. U radu je objašnjena razlika između hardverske i softverske realizacije algoritama za šifrovanje. Prikazane su osnovne karakteristike FPGA čipova i napredne mogućnosti VHDL jezika za dizajniranje koji su korišćeni za implementaciju šifarskog algoritma. Za implementaciju je odabran AES-256 algoritam šifrovanja koji ne samo da predstavlja jedan od najpoznatijih javnih algoritama danas, već se jednako dobro pokazao kako u hardverskoj tako i u softverskoj varijanti. Razvojno okruženje koje je korišćeno je Xilinx ISE Design Suite, a razvojne ploče Xilinx Spartan SP-605 i Xilinx Kintex KC-705. Svi dobijeni rezultati odgovaraju uređajima koji u sebi imaju Spartan®-6, odnosno Kintex®-7 čip.
Vojnotehnički glasnik omogućava otvoreni pristup i, u skladu sa preporukom CEON-a, primenjuje Creative Commons odredbe o autorskim pravima:
Autori koji objavljuju u Vojnotehničkom glasniku pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons licencom koja omogućava drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalnom repozitorijumu ili na svojim internet stranicama) pre i tokom postupka prijave priloga, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. Efekat otvorenog pristupa).