Mine na teritoriji izvođenja multinacionalnih operacija
Sažetak
Pripadnici Ministarstva odbrane (MO) i Vojske Srbije (VS) angažuju se u multinacionlanim operacijama (MnOp) od 26. 6. 2002. godine. Trenutno je angažovano 247 pripadnika MO i VS u ukupno 10 MnOp Ujedinjenih nacija (UN) širom sveta, u različitim ulogama. U toku svog angažovanja oni moraju poštovati određenu proceduru prilikom nailaska na neku vrstu minsko-eksplozivnih sredstava (MES). Prilikom pripreme pripadnika MO i VS za slanje u MnOp UN javlja se, kao jedan od osnovnih problema, mali broj kvalifikovanih i obučenih instruktora, kao i nedostatak neophodne literature. Članak predstavlja zbirni pregled jedne vrste MES – mina, odnosno najzastupljenijih vrsta mina koje se mogu naći na nekim od teritorija na kojima se izvode MnOp. Radi prevencije nastanka nezgoda koje prouzrokuju mine, posebna pažnja mora se posvetiti obuci, odnosno pripremi pripadnika MO i VS za učešće u MnOp UN. Rad se prevashodno zasniva na trenutno raspoloživoj literaturi, ali i na iskustvima pripadnika MO i VS koji su bili angažovani u MnOp UN.
Reference
Kovačević, N. 2015. Preventivne mere za bezbedan i zdrav rad sa minama u multinacionalnim operacijama/Preventive measures for safe and healthy working with mines in multinational operations. Vojnotehnički glasnik/Military Technical Courier, 63(4), pp.192-214, doi:10.5937/vojtehg63-7330.
Kovačević, N., Popović, Ž. 2016. Consequences of use mine-explosive devices in act of terrorism, pp.387-393, Konferencija Dani Arčibalda Rajsa, Beograd, Mart 10-11.
Landmine Monitor. 2010. The International Campaign to Ban Landmines. Canada.
Miinistarstvo odbrane Australije. 2003. Ordnance items description.Kanbera. Appendix E.
NATO. 2010. Mine and counter mine. Turkey.
Retrived from http://www.mineaction.org.
Retrived from sa http://www.defence.gov.au/uxo/index.asp.
Radić, N.V. 2001. Minsko ratovanje.Beograd: Vojnoizdavački zavod.
Uprava inžinjerije VJ, 1999. Minsko-eksplozivna sredstva NATO.Beograd: Vojnoizdavački zavod.
Uprava inžinjerije JNA, 1970. Pravilo o protivpešadijskim i protivtenkovskim minama.Beograd: Vojna štamparija.
Vojnotehnički glasnik omogućava otvoreni pristup i, u skladu sa preporukom CEON-a, primenjuje Creative Commons odredbe o autorskim pravima:
Autori koji objavljuju u Vojnotehničkom glasniku pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons licencom koja omogućava drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalnom repozitorijumu ili na svojim internet stranicama) pre i tokom postupka prijave priloga, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. Efekat otvorenog pristupa).