Organizacija inžinjerijskih radova pri uspostavljanju mosnog mesta prelaska od pontonskog materijala klase 20
Sažetak
Prilikom upotrebe pontonskog materijala za uspostavljanje mosnog i/ili neke druge vrste prelaska preko vodene prepreke (skelskog, desantnog), vrlo je važna organizacija izvođenja radova prilikom pripreme, u toku uspostavljanja, ali i pri dezangažovanju jedinica i pontonskog materijala za uspostavu i održavanje mesta prelaska. Za izvođenje ovih radova u Vojsci Srbije postoje specijalizovane (namenske) jedinice. To su jedinice jedne od specijalnosti u okviru roda inžinjerije, pontonirske specijalnosti, koje egzistiraju u okviru pontonirskih bataljona, odnosno u okviru Rečne flotile (jedinica ranga brigade). Organizacija inžinjerijskih radova koja je opisana u članku predstavlja, u stvari, iznalaženje najcelishodnijeg rešenja u pogledu upotrebe pokretnih stvari, ali i naprezanja ljudstva, pri uspostavljanju mosnog mesta prelaska od pontonskog materijala, nosivosti 20 t. Nedostatak savremene literature samo je jedan u nizu problema sa kojima se srusreću starešine prilikom izrade osnovnih dokumenata za uspostavljanje MMP-a (postojeća literatura je iz 70-ih i 80-ih godina prošlog veka), te se pri radu sa ovim sredstvima i pri izradi projektne dokumentacije uglavnom oslanjaju na praktična iskustva.
Reference
Gardijan, P. 2001. Mehanizacija u inžinjeriji. Obrenovac: Vojna štamparija (in Serbian).
Hristov, S. 1978. Organizacija inžinjerijskih radova. Beograd: Vojnoizdavački zavod (in Serbian).
Kitanović, R. 2000. Inžinjerijska dejstva u boju. Beograd: Vojna štamparija (in Serbian).
Milojević, D. 2010. Tendencije u razvoju sredstava za savlađivanje vodenih prepreka u savremenim armijama. Novi glasnik, 18(1-2), p.129 (in Serbian).
Pifat, V. 1980. Prelaz preko reka. Beograd: Vojna štamparija (in Serbian).
- Generalštab Vojske Srbije, 2013. Uputstvo za operativno planiranje i rad komandi u Vojsci Srbije, Beograd, Generalštab Vojske Srbije - Uprava za planiranje i razvoj (in Serbian).
- Generalštab JNA, 1974. Borbeno pravilo za pontonirske i amfibijske jedinice. Beograd, Generalštab JNA - Uprava inžinjerije (in Serbian).
- Generalštab JNA, 1976. Pontonski most M71. Beograd, Generalštab JNA - Tehnička uprava (in Serbian).
Vojnotehnički glasnik omogućava otvoreni pristup i, u skladu sa preporukom CEON-a, primenjuje Creative Commons odredbe o autorskim pravima:
Autori koji objavljuju u Vojnotehničkom glasniku pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons licencom koja omogućava drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalnom repozitorijumu ili na svojim internet stranicama) pre i tokom postupka prijave priloga, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. Efekat otvorenog pristupa).