Preventivne mere za bezbedan i zdrav rad sa improvizovanim eksplozivnim napravama u multinacionalnim operacijama
Sažetak
Nakon ponovnog prijema Republike Srbije u Ujedinjene nacije (UN) pripadnici Ministarstva odbrane (MO) i Vojske Srbije (VS) angažuju se u multinacionalnim operacijama (MnOp). Sve države sveta čiji se pripadnici upućuju u MnOp pravovremeno preduzimaju mere da se oni upoznaju sa opasnostima od eksplozivnih sredstava i pripremaju ih za bezbedan život i rad. Jedna od mera koje se preduzimaju jeste i izrada brošura ili priručnika kojima se pripadnici MnOp-a upoznaju sa opasnostima od eksplozivnih sredstava i opštim postupcima u slučaju nailaska na njih. Naime, osnovni problem predstavlja nedostatak literature kao osnove procesa obuke, odnosno pripreme lica koja se upućuju u MnOp. Članak predstavlja pregled trenutno raspoložive literature i iskustava pripadnika MO i VS i stranih oružanih snaga koji su bili angažovani u MnOp-u, a u vezi sa preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad sa eksplozivnim sredstvima, odnosno jednom posebnom vrstom ovih sredstava – improvizovanim eskplozivnim napravama.
Reference
-Army technology. Available at: http://www.army-technology.com. Accessed: 2015 Oct 10.
-Australian Government: Department of Defense. 2003. Ordnace items desciption. Kanbera. Appendix E.
-Australian Government: Department of Defence. Available at: http://www.defence.gov.au. Accessed: 2015 Oct 10.
-International Mine Action Standards. 2003. Glossary of Mine Action Terms, 2nd ed.London.
Kovačević, N. 2015. Preventivne mere za bezbedan i zdrav rad sa minama u multinacionalnim operacijama. Vojnotehnički glasnik/Military Technical Courier, 63(4), pp.192-214 (in Serbian). Available at: https://doi.org/10.5937/vojtehg63-7330.
Kovačević, N., & Popović, Ž. 2016. Consequences of use mine-explosive devices in act of terrorism. In: Conferences Archibald Reiss Days, Belgrade, pp.387-393. Mart 10-11.
-Landmine monitor. 2010. The International Campaign to Ban Landmines. Canada.
-NATO. 2010. Mine and counter mine. Turkey.
Radić, N.V. 2001. Minsko ratovanje. Belgrade: Vojnoizdavački zavod (in Serbian).
Radić, N.V. 2007. Mine. Belgrade: Vojnoizdavački zavod (in Serbian).
-UN mine action gateway. Available at: http://www.mineaction.org. Accessed: 2015 Oct 10.
-Uprava inžinjerije VJ. 1999. Minsko-eksplozivna sredstva NATO. Belgrade: Vojnoizdavački zavod (in Serbian).
Vojnotehnički glasnik omogućava otvoreni pristup i, u skladu sa preporukom CEON-a, primenjuje Creative Commons odredbe o autorskim pravima:
Autori koji objavljuju u Vojnotehničkom glasniku pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons licencom koja omogućava drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalnom repozitorijumu ili na svojim internet stranicama) pre i tokom postupka prijave priloga, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. Efekat otvorenog pristupa).