Primena savremenih monitoring sistema na mini-hidroelektranama
Sažetak
U radu je prikazana primena savremenih monitoring sistema na mini-hidrolektranama. U današnje vreme posebna pažnja posvećuje se održavanju postojećih sistema, izgradnji i instaliranju novih mini- hidrolektrana. One su umrežene u zajednički sistem napajanja električnom energijom i veoma su značajne za proizvodnju električne energije, kao i za održavanje celokupnog sistema energetskog napajanja. Primenjeni su novi monitoring sistemi koji omogućavaju kontinualno praćenje i nadzor tehničke ispravnosti mini-hidroelektrana. Pored toga, monitoring sistemi omogućavaju da se spreče havarije sistema u slučaju većih kvarova i otkaza. Održavanje i remonti sistema vrše se zavisno od stvarne potrebe i tehničkog stanja hidroelektrana. Korišćena je savremena oprema renomiranih svetskih proizvođača, lično iskustvo i znanje mnogih saradnika na realizaciji ovog projekta.
Reference
Ličen, H., 2003. Vibrodijagnostika kao elemenat osiguranja kvaliteta i pouzdansoti. . U: Naučno-stručni skup sa međunarodnim učešćem, Kvalitet, Zenica, B&H.
Standard ISO 10816 Mechanical vibration of machines,1974.
Standard ISO 2370 Mechanical vibration of machines with operating speeds from 10 to 200 rev/s, 1974.
Tehnička dokumentacija za Mini hidroelektrane, Crna Gora, 1974.
Žegarac, N., 1993.Postupak i uređaj za određivanje zazora u kliznim ležajevima, merenjem dinamičke putanje glavnih rukavaca kolenastog vratila motora sa unutrašnjim sagorevanjem.Beograd: Zavod za intelektualnu svojinu. Patent - br. 48216-P-640/93.
Žegarac, N., 2002, Izveštaj o merenju i analizi vibracija u MHE Kolašin.
Žegarac, N., 2005a, Projekat monitoring sistema za potrebe EPCG-MHE.
Žegarac, N. 2005b, Izveštaj o merenju i analizi vibracija MHE Lijeva Rijeka-C. Gora.
Žegarac, N., Zuber, N., 2004. Merenje i analiza vibracija u MHE Podgorica.
Žegarac, N., Zuber, N., 2005, Izveštaj o merenju i analizi vibracija na MHE Šavnik.
Žegarac, N., Ličen, H., Zuber, N., 1999, Izveštaj o merenju i analizi vibracija na elektroagregatima tipa No-break, snage 100 KVA, u Radarskoj stanici, Koviona-Beograd.Beograd.
Vojnotehnički glasnik omogućava otvoreni pristup i, u skladu sa preporukom CEON-a, primenjuje Creative Commons odredbe o autorskim pravima:
Autori koji objavljuju u Vojnotehničkom glasniku pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons licencom koja omogućava drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalnom repozitorijumu ili na svojim internet stranicama) pre i tokom postupka prijave priloga, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. Efekat otvorenog pristupa).