PREGOVARANJE U UPRAVLJANJU MIKRO I MALIM PORODIČNIM FIRMAMA I EKONOMIJI NEGE U POSTSOCIJALISTIČKOJ NEOLIBERALNOJ TRANSFORMACIJI SRBIJE
Sažetak
U radu se istražuju, analiziraju i objašnjavaju rodne pristrasnosti u upravljanju porodičnim firmama i ekonomiji nege u društvenom i ekonomskom kontekstu postsocijalističke neoliberalne transformacije Srbije. Cilj ovog rada je da se iz feminističke levičarske teorijske perspektive ukaže na temeljna ograničenja dominantno patrijarhalnog tipa pregovaranja u ostvarivanju ciljeva razvoja nacionalne ekonomije i rodne ravnopravnosti, kao i postsocijalističke neoliberalne transformacije Srbije. Rodne pristrasnosti istraživane su metodom dubinskih intervjua na uzorku od trideset mikro i malih porodičnih firmi u Vojvodini/Srbiji, u odnosu na uloge koje u njima imaju parovi/supružnici. Uloge žena i muškaraca, koji su analizirani u ovom radu, prevashodno se odnose na procese upravljanja porodičnim poslovima i pregovaranja o raspodeli njihovih uloga u porodičnoj firmi i u domaćinstvu. U prvom delu rada objašnjavaju se procesi globalizacije, svetske krize i postsocijalističke neoliberalne transformacije Srbije i njihovi rodni efekti. Potom se u drugom delu rada obrazlažu ključne rodne pristrasnosti, identifikovane u upravljanju mikro i malim porodičnim firmama i u ekonomiji nege. U zaključku se ukazuje na ključna otvorena pitanja i izazove sa kojima se suočavaju akteri u mikro i malim porodičnim firmama i na potrebu rodnoosetljivog pregovaranja o upravljanju porodičnim firmama i u domaćinstvima.
Reference
Cappuyns, K. (2007). Women behind the scenes in family businesses. Electronic Journal of Family Business Studies,1(1), 38-61.
Danes, S.M., Haberman, H.R., & McTavish, D. (2005). Gendered Discourse about Family Business. Family Relations, 54(1), 116-130. doi:10.1111/j.0197-6664.2005.00010.x
Đurić Kuzmanović, T., Markov, S., Fischer, J., & Mandić, S. (2016). Rodna pristrasnost u upravljanju mikro i malim porodičnim firmama u Srbiji. U Tumačenje nasleđa - od prošlosti ka budućnosti. Beograd: FPN. Projekat: Rodna ravnopravnost i kultura građanskog statusa: istorijska i teorijska utemeljenja u Srbiji.
Đurić Kuzmanović, T. (2016). (Ne)objavljeni rat - ekonomsko i socijalno nasilje i otpor žena. Ženska knjiga svedocenja. Beograd: ŽUC.
Đurić Kuzmanović, T., Markov, S., Fischer, J., & Mandić, S. (2015). Spouses in Household and Family Business: Who (Does) the Care and Who (Does) the Work. Gender Studies De Gruyter, 14(1).
Đurić Kuzmanović, T. (2008). Poslovno okruženje. Novi Sad: Alfa graf.
Hettne, B. (1990). Development Theory and the Three Worlds. London, New York: Longman, John Wiley & Sons.
Markov, S., & Stanković, F. (1993). Žene u menadžmentu i preduzetništvu. U B. Milošević, S. Bolčić, & F. Stanković (Ur.), Preduzetništvo i sociologija. (str. 100).
Milanovic, B. (2011). The Haves and Have Nots. A Brief and Idiosyncratic history of global inequality. New York: Basic Books.
Oberg, J. (2009). G20, C5 and Reality Show for Real politicians. Lund: T F F PeaceTips.
Patel, G., & Buiting, S. (2013). Gender differences in leadership styles and the impact within corporative boards. The Commonwealth Secretariat - Social Transformation Programmes Division. FCA.
Pollin, R. (2012). The great US liquidity trap of 2009–2011: are we stuck pushing on strings?. Review of Keynesian Economics, (1), 55-76.
Porodične firme. (2014). Preuzeto sa http://porodicnefirme.com/wp-content/uploads/2014/11/Porodicne-Firme-Srbija-2014-screen.pdf 2016 Sep 20
Santos de Soza, B. (2002). Procesi globalizacije. Reč, 68(14), decembar.
Sonfield, M., & Lussier, R. (2009). Gender in family business ownership and Management: A six-country analysis.International Journal of Gender and Entrepreneurship, 1(2), 96-117.
Stiglitz, J. (2002). Broken Promises. U Globalization and Its Discontents. London: Allen Lane and Penguin Books.
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).