Istraživanje uticaja udara i vibracija na ljudsko telo
Sažetak
O silama koje su potrebne da izazovu povrede na ljudskom telu postoji vrlo malo pouzdanih informacija. Naime, veoma je teško doći do pouzdanih podataka o uticaju mehaničkih sila i o subjektivnoj reakciji na ove sile, uglavnom zbog kompleksnosti i raznolikosti ljudskog tela, kako u fizičkom smislu, tako i u pogledu ponašanja.
Potreba za proučavanjem fizičkih, fizioloških i psiholoških reakcija živih bića u laboratoriji, pod kontrolisanim uslovima, dovela je do razvoja i upotrebe širokog spektra specijalizovanih uređaja za simulaciju udara i vibracija za eksperimente na ljudima i životinjama. „Antropometričke” ili „antropomorfne” lutke, koje simuliraju osnovne statičke i dinamičke osobine ljudskog tela, uveliko se koriste u istraživanju avionskih i automobilskih nesreća. Tako, na primer, hibridna lutka, Hybrid III dummy, koristi se u slučaju čeonog automobilskog sudara.
Razna istraživanja automobilskih i vazduhoplovnih nezgoda, kao i eksperimenti sa lutkama i živim bićima, pokazuju da potpuna potpora tela i ograničenje kretanja ekstremiteta obezbeđuju maksimalnu zaštitu od sila ubrzanja.
Reference
Energy absorbing aircraft seat frame structure . Retrieved from www.google.com/patents/EP0256749A2
Energy attenuating seat and leg therefor . Retrieved from www.google.com/patents/US4440441
Harris, C.M., & Piersol, A.G. 1988. Harris' shock and vibration handbook, 3rd ed.New York: McGraw-Hill Book Company.
Harris, C.M., & Piersol, A.G. 2002. Harris' shock and vibration handbook, 5th ed.New York: McGraw-Hill.
North Atlantic Treaty Organization. 1996. Anthropomorphic Dummies for Crash and Escape System Testing AGARD-AR-330.Neuilly Sur Seine, France.
Phen, R.L., Dowdy, M.W., Ebbeler, D.H., Kim, E.H., Moore, N.R., and VanZandt, T.R., 1998. Advanced Air Bag Technology Assessment—Final Report, JPL Publications 98-3, Jet Propulsion Laboratory, California Institute of Technology, Pasadena, Calif.
www.sjhprojects.com
www.aimss.com.au
Vojnotehnički glasnik omogućava otvoreni pristup i, u skladu sa preporukom CEON-a, primenjuje Creative Commons odredbe o autorskim pravima:
Autori koji objavljuju u Vojnotehničkom glasniku pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons licencom koja omogućava drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalnom repozitorijumu ili na svojim internet stranicama) pre i tokom postupka prijave priloga, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. Efekat otvorenog pristupa).