Primena cost-benefit analize u vrednovanju i izboru javnih projekata (finansijski aspekt)
Sažetak
Cost – benefit analiza predstavlja veoma koristan instrument za vrednovanje i izbor javnih projekata,prvenstveno onih sa životnim vekom 30 i više godina, kao što su: izgradnja bolnice, kanala za navodnjavanje, mosta,tunela, razvoj i proizvodnja novog sredstva NVO i sl. Analiza se primenjuje i u privatnom sektoru, za ocenjivanje projekata koji se, jednim delom, finansiraju iz državnih sredstava ili putem kredita. Preduzetnik ili privredno društvo ne pokazuju iunteresovanje ili ne raspolažu sredstvima dovoljnim za realizaciju projekata (za otvaranje škola, pozorišta i sl).Cost – benefit analiza daje informacije državnim organima i poslovnim bankama o isplativosti ulaganja, bez kojih oni ne mogu doneti odluku o finansijskoj podršci realizacije projekta.
Izbor najbolje investicione alternative ostvaruje se na bazi finansijske i ekonomske analize, kao dva integralna dela cost – benefit analize. Sadržaj ovog rada ćini finansijska analiza koja istražuje finansijsku isplativost projekta isključivo sa stanovišta predlagača i finansijera. U jednom od narednih brojeva časopisa, obradićemo i ekonomsku analizu, kao celovitu analiza efikasnosti projekta.
Reference
Andrejić, M., Đorović, B., Pamučar, D., 2011, Upravljanje projektima po pristupu projekt menadžmenta, Vojnotehnički glasnik/Military Technical Courier, vol. 59, br. 2, pp. 142-157,
Čupić, M., 2009, Cost – benefit analiza, Business Start – up centre, Kragujevac.
Đedović, B., 2010, Vođenje i vrednovanje projekata, Fakultet za menadžment malih i srednjih preduzeća, Beograd.
Đedović, B., Nadoveza, B., 2008, Kvantitativne metode u menadžmentu, Fakultet za MSP, Beograd.
Frame, J., 2002, The New Projekt Management, Second edition, Jossey – Bass, San Francisco.
Hilton, R., Maher, M., Selto, F., 2003, Cost Management: Strategies for Business Decisions, McGraw – Hill, New York.
Jovanović, P., 2006, Upravljanje projektom, FON, Beograd.
Jovanović, M., Langović, A., 2003, Upravljanje projektom, Megatrend Univerzitet primenjenih nauka, Beograd.
Malešević, E., 2003, Upravljanje investicijama, Građevinski fakultet, Subotica.
Nikolić, I., Borović, S., 1996, Višekriterijumska optimizacija, Beograd.
Panić, P., 2006, Investicije, ocena i upravljanje projektima, Fakultet spoljne trgovine, Bijeljina.
Petrović, N., 1993, Analiza „troškovi – rezultati“ u izboru projekata tehničke modernizacije, Novi glasnik, br. 4-5.
Raković, R., 2007, Kvalitet u upravljanju projektima, Građevinska knjiga, Beograd.
Sniedovich, M., 2005, Towards an AoA – Pree Courseware for Critical Path Method, The University of Melburne, Australia.
Stevenson, W., 2005, Operations Management, McGraw – Hill, New York.
Vojnotehnički glasnik omogućava otvoreni pristup i, u skladu sa preporukom CEON-a, primenjuje Creative Commons odredbe o autorskim pravima:
Autori koji objavljuju u Vojnotehničkom glasniku pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons licencom koja omogućava drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalnom repozitorijumu ili na svojim internet stranicama) pre i tokom postupka prijave priloga, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. Efekat otvorenog pristupa).