Prikaz knjige „Аerodinamika letelica“ autora Leonida Ivanoviča Grečihina, A. A. Lapceviča i N. G. Kuca
Sažetak
U izdanju izdavačke kuće „Pravo i ekonomika” iz Minska, Belorusija, 2012. godine objavljena je knjiga „Aeodinamika letelica”, autora Leonida Ivanoviča Grečihina (člana Uređivačkog odbora „Vojnotehničkog glasnika”), A. A. Lapceviča i N. G. Kuca (Гречихин, Лапцевич, Куць, 2012).
Sa intenzivnim razvojem malih bespilotnih letelica sve češće se postavljalo i pitanje pravilnog definisanja njihovog kretanja (letenja). Kako bi došli do određenih spoznaja autori su obično kretali od eksperimentalne aerodinamike, koja u principu ne može dati pravilnu definiciju kretanja bespilotne letelice u statičkoj sredini. Primenom teoretske aerodinamike, kojom su se bavili Žukovski, Prantl i Karman (generisanje uzgona na cilindru, pri njegovom opstrujavanju sa fluidom sa cirkulacijom), kao i principa nestatičke aerodinamike D'alember–Ojlera, a takođe i drugih njihovih metoda, ne može se dobiti tačna definicija aerodinamike kretanja različitih tipova letelica, pošto svi ti modeli uzimaju u obzir samo tangencijalnu komponentu strujanja vazduha. Pri tome, u potpunosti se zaboravilo na Njutna i njegovu korpuskularnu teoriju, koja obuhvata ne samo tangencijalnu komponentu, već i normalnu komponentu u aerodinamici leta bespilotnih letelica složene konstrukcije (Гречихин, 2007).
U ovoj knjizi, primenom savremenih fizičkih dostignuća o međusobnom dejstvu pokretnog tela sa nepokretnom atmosferom, kontinualna teorija D’alember–Ojler i korpuskularna teorija Njutna objedinjene su u jednu teoriju, koja je omogućila da se pravilno definiše kretanje letelica, kao i da se dođe do zaključka da se kretanje letelica u atmosferi Zemlje odvija na principu termičke pumpe. Upravo zbog toga autorima je pružena mogućnost da u budućnosti predvide letelice sa ovalnim krilima, kod kojih će se, u pogledu energetskog sistema, primenjivati princip termičke pumpe.
Reference
Гречихин, Л.И., Лапцевич, А.А., & Куць, Н.Г. 2012. Аэродинамика летательных аппаратов.г. Минск, Республика Белоруссия: «Право и экономика» при НАН Белоруси.
Гречихин, Л.И. 2007. Современная аэродинамика полета летательных аппаратов и возможности компьютерного моделирования. У: Материалы VIII Международной конференции «АВИА-2007», г. Киев., стр. 33-104.
Vojnotehnički glasnik omogućava otvoreni pristup i, u skladu sa preporukom CEON-a, primenjuje Creative Commons odredbe o autorskim pravima:
Autori koji objavljuju u Vojnotehničkom glasniku pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons licencom koja omogućava drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalnom repozitorijumu ili na svojim internet stranicama) pre i tokom postupka prijave priloga, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. Efekat otvorenog pristupa).