Organizacija inžinjerijskih radova pri rušenju deonice puta
Sažetak
Prilikom upotrebe minsko-eksplozivnih sredstava za rušenje elemenata, materijala i objekata jako je bitna organizacija izvođenja radova prilikom pripreme i u toku izvođenja samog rušenja. Za izvođenje ovih radova u Vojsci Srbije postoje specijalizovane i namenske jedinice. Radi se o jedinicama jedne od specijalnosti u okviru roda inžinjerije, pionirske specijalnosti, koje egzistiraju u okviru inžinjerijskih bataljona, odnosno brigada KoV. Organizacija inžinjerijskih radova zapravo predstavlja iznalaženje najcelishodnijeg rešenja u pogledu upotrebe pokretnih stvari, ali i naprezanja ljudstva, pri rušenju konkretnog objekta – deonice puta. Pri tome veliki problem predstavlja literatura, a posebno norme za izvođenje radova, jer izuzev nekoliko skripti za internu upotrebu, sve se svodi na literaturu iz sedamdesetih ili početak osamdesetih godina prošlog veka. Posebno je razrađena primena mera zaštite prilikom upotrebe eksploziva.
Reference
Garašanin, R. 1979. Taktika inžinjerije.Beograd: Vojnoizdavački zavod.
Gardijan, P. 2001. Mehanizacija u inžinjeriji.Obrenovac: Vojna štamparija.
Hristov, S. 1978. Organizacija inžinjerijskih radova.Beograd: Vojnoizdavački zavod.
Kitanović, R. 2000. Inžinjerijska dejstva u boju.Beograd: Vojna štamparija.
Papić, Z. 2011. Miniranje leda. Novi glasnik, 1-4, str. 130-131.
Škarec, Ž. 1979. Rušenje.Beograd: Vojnoizdavački zavod.
-Generalštab VS – Uprava za planiranje i razvoj (J-5). 2013. Uputstvo za operativno planiranje i rad komandi u Vojsci Srbije.Beograd: Medija centar Odbrana.
-Generalštab JNA. 1965. Uprava inžinjerije, Inžinjerijski priručnik I.Beograd: Vojnoštamparsko preduzeće.
-Generalštab JNA. 1967. Taktičko-tehnički priručnik.Beograd: Vojnoizdavački zavod.
-Generalštab JNA - Uprava inžinjerije. 1972. Uputstvo za rušenje.Beograd: Vojna štamparija.
Vojnotehnički glasnik omogućava otvoreni pristup i, u skladu sa preporukom CEON-a, primenjuje Creative Commons odredbe o autorskim pravima:
Autori koji objavljuju u Vojnotehničkom glasniku pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons licencom koja omogućava drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalnom repozitorijumu ili na svojim internet stranicama) pre i tokom postupka prijave priloga, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. Efekat otvorenog pristupa).