Terorizam nuklearnim sredstvima
Sažetak
U radu je izvršen osvrt na načine ispoljavanja terorizma nuklearnim oružjem i izvorima jonizujućeg zračenja kao posebnom vrstom terorizma. Izvršena je analiza mogućnosti dolaska u posed nuklearnog oružja od strane terorističkih grupa i primene istog u terorističke svrhe. Sagledani su oblici i metode zaštite od terorističkih dejstava nuklearnim sredstvima. Zaključeno je da nuklearni terorizam sadrži različite oblike pretnji koje mogu uključivati ne samo nuklearno oružje već i izvore jonizujućeg zračenja u terorističke svrhe. Takođe je zaključeno da Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) sa zemljama potpisnicama kroz Sporazum o neširenju nuklearnog oružja i druge međunarodne ugovore nastoje da terorističkim organizacijama budu nepremostiva prepreka za nabavku neophodnih nuklearnih materija i potrebnih uređaja za konstrukciju nuklearnog oružja.
Reference
Amidžić, B., & Biočanin, R. 2006. Monitoring i zaštita vodnih resursa. U: 33. nacionalna konferencija o kvalitetu, Kragujevac.
Andrić, N., & Krsmanović, S. 2000. Ubijanje kao kolateralna šteta. Novi glasnik, Beograd, 5, str.127.
Biočanin, R. 2004. Zaštita životne sredine u slučaju nuklearnih udesa i terorizma. Vojno delo, Beograd, 1, str.136.
Biočanin, R., & Amidžić, B. 2005. Nuklearni udesi i zaštita. . U: 49. konferencija za ETRAN, Budva.
Cordesman, A.H. 2002. Terrorism, asummetric Warfare and Weapons of Mass Destruction., str.214.
Čaldarović, O. 1995. Socijalna teorija i hazardni život, Rizici i suvremeno društvo.Zagreb: Školska knjiga.
Ferguson, D.C. 2004. The Four Faces of Nuclear Terrorism.Monterey: Monterrey Institute-Center for Nonproliferation Studies, Nuclear Threat Initiative., str.15.
Gaćinović, R. 2005. Terorizam.Beograd: Draslar., str.130.
Gaćinović, R. 2012. Oblici savremenog terorizma.Beograd: Institut za političke studije, Kriminalističko-policijska akademija.
Kamp, K.H. 2004. Vorbeugende Militäreinsätze (Preemptive Strikes): Eine neue sicherheitspolitische Realität.Berlin: Arbeitspapier, Konrad - Adenauer - Stiftung e. V.
Klasan, V. 2012. Utjecaj proliferacije oružja za masovno uništavanje na sigurnost Evropske unije.
Lazarević, I., Senić, Ž., & Eminović, G. 2003. Terorizam NHB sredstvima, Kruševac. Bilten ABHO, 14.
Mijalkovski, M., & Damjanov, P. 2002. Terorizam albanskih ekstremista. Beograd.
Šuković, O. Razoružanje na raskršću. Godišnjak, Beograd, str.291-308.
Taylor, M., & Horgan, J. 2000. Terorizam u budućnosti. Zagreb: Golden marketing., str.113.
Willkinson, P. 1986. Terrorism and the liberal state.New York: University Press.
Vojnotehnički glasnik omogućava otvoreni pristup i, u skladu sa preporukom CEON-a, primenjuje Creative Commons odredbe o autorskim pravima:
Autori koji objavljuju u Vojnotehničkom glasniku pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons licencom koja omogućava drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalnom repozitorijumu ili na svojim internet stranicama) pre i tokom postupka prijave priloga, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. Efekat otvorenog pristupa).