KREATIVNE TEHNIKE U SOCIJALNOM RADU – REFLEKSIJA STUDENATA NA NASTAVNI PREDMET

  • Dragana Šćepović Univerzitet u Banjaluci, Fakultet političkih nauka, Studijski program Socijalni rad
Ključne reči: Kreativne tehnike, socijalni rad, fokus grupe, studijski program, studenti

Sažetak


Kreativne tehnike kao postupci za podsticanje kreativnosti i ekspresije, koji omogućavaju da pomoću medija osoba osvijesti osjećanja, misli i druge sadržaje iz svog iskustva, posljednjih godina nalaze primjenu i daju dobre rezultate u socijalnom radu. Nastavni predmet Kreativne tehnike u socijalnom radu, koji se izvodi na studijskom programu Socijalni rad na Fakultetu političkih nauka u Banjoj Luci, koncipiran je tako da studenti u okviru nastave, pored teorijskih sadržaja, stiču vještine i prva iskustva u njihovoj praktičnoj primjeni. U radu su prikazani rezultati dobijeni primjenom metode fokus grupe, koju su činili studenti na studijskom programu Socijalni rad. Sadržaj rada fokus grupe jeste refleksija studenata na: sadržaj predmeta, način izvođenja nastave, angažovanje studenata u realizaciji zadataka i mogućnosti upotrebe kreativnih tehnika u socijalnom radu. Analiza sadržaja rada fokus grupe pokazala je da studenti ovakav način izvođenja nastave percipiraju kao inovativan, jer zahtijeva njihov aktivni pristup radu i participaciju, i omogućava razrađivanje tema koje smatraju važnim za svoju profesiju, što im otvara nove perspektive u socijalnom radu sa klijentima. Prema izjavama studenata, ovaj predmet omogućio im je sticanje vlastitog iskustva upotrebe pojedinih tehnika i medija, dao priliku da se kreativno izražavaju, da razvijaju kritičko mišljenje, ali i da postanu senzibilisaniji za probleme socijalnog rada.

Biografija autora

Dragana Šćepović, Univerzitet u Banjaluci, Fakultet političkih nauka, Studijski program Socijalni rad
Docent - Studijski program Socijalni rad

Reference

Bognar, L. i Kragulj, S. (2010). Kvaliteta nastave na fakultetu. Život i škola, 24: 169‒182.

 

Bognar,  L. (2012). Kreativnost u nastavi. Napredak, 153 (1): 9‒20.

 

Chetnik, M (2008). Tehnike u dječijoj terapiji. Zagreb: Psihodinamske strategije. 

 

Čudina Obradović, M. (1991). Nadarenost: razumijevanje, prepoznavanje, razvijanje. Zagreb: Školska knjiga.

 

Džokić, Z. (2010).  Moć psihodrame – uvod u teoriju i praksu psihodrame. Novi Sad: Psihopolis. 

 

IFSW (2014). Global Definition of Social Work. Posjećeno: 15. 3. 2017. URL: http://ifsw.org/get-involved/global-definition-of-social-work/IFSW

 

Klaić, B. (1990). Rječnik stranih riječi. Zagreb: Nakladni zavod Matice hrvatske.

 

Lepir, Lj., Dejanović, A. i Ristić, S. (2021). Izvještaj o sprovedenoj studentskoj evaluaciji studijskog programa socijalni rad Fakulteta političkih nauka u Banjoj Luci.

 

Liebmann, M. (2004). Art therapy for groups. New York: Brunner-Routledge.

 

Potkonjak, N. i dr. (1996). Pedagoški leksikon. Beograd: Zavod za udžbenike i nastavna sredstava.

 

Pregrad, J. (1996). Ekspresivne i kreativne tehnike. U J. Pregrad  (ur.), Stres, trauma, oporavak. (str. 111‒135). Zagreb: Društvo za psihološku pomoć.

 

Pregrad J. (2004). Primjena metafora, kreativnih i ekspresivnih tehnika u superviziji. U M. Ajduković. i Lj. Cajvert (ur.), Supervizija  u psihosocijalnom  radu. (str. 209‒252). Zagreb: Društvo za psihološku pomoć. 

 

Skoko, B. i Benović, V. (2009). Znanstvena metoda fokus grupa ‒ mogućnosti i načini primjene. Politička misao, (3):  217‒236.

 

Škrbina, D. (2013). ART terapija i kreativnost: multidimenzionalni pristup u odgoju, obrazovanju, dijagnostici i terapiji. Zagreb: Veble commerce.

 

Trebješanin, Ž. (2008). Rečnik psihologije. Beograd: Stubovi kulture.

 

Vranjković, Lj. (2010). Daroviti učenici. Život i škola, 24 (56): 253‒258.

 

Winnicott, W. D.(2004). Igra i stvarnost. Zagreb: Prosvjeta.

 

Objavljeno
2023/08/27
Broj časopisa
Rubrika
Originalni naučni članak