Uvođenje jedinstvenog komunikacijskog informacionog sistema E-112
Sažetak
Uvođenje evropskog broja za hitne događaje 112 u Republici Makedoniji treba da omogući poboljšanje, koje će biti implementirano, uređeno i u saglasnosti sa evropskom zakonodavnom regulativom. Dokaz za to jesu brojni benefiti ostvareni tokom višegodišnjeg postojanja broja 112 u državama članicama Evropske unije. Ovaj broj predstavlja integrisanu i jedinstvenu funkcionalnu i informatičko-komunikacijsku celinu. Njegovo uvođenje treba da bude podržano najnovijom tehnologijom informatičko-komunikacijskih rešenja, hardverske opreme, kao i softverskih rešenja prilagođenih uslovima države. Biće objedinjena sadašnja četiri telefonska broja za hitne događaje, koji su pod kontrolom Ministarstva policije (192), lokalnih protivpožarnih jedinica (193), Hitne medicinske pomoći (194) i Centra za upravljanje krizom (195). Predviđa se da brojevi budu zamenjeni uključivanjem u rad i potpunom implementacijom evropskog broja za hitne događaje 112 u integrisan informatičko-komunikacijski sistem.
Vojnotehnički glasnik omogućava otvoreni pristup i, u skladu sa preporukom CEON-a, primenjuje Creative Commons odredbe o autorskim pravima:
Autori koji objavljuju u Vojnotehničkom glasniku pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons licencom koja omogućava drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalnom repozitorijumu ili na svojim internet stranicama) pre i tokom postupka prijave priloga, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. Efekat otvorenog pristupa).